Czy rozpuszczalna kawa to nadal kawa?

Czy rozpuszczalna kawa to nadal kawa?

Prawdziwi smakosze małej czarnej są zgodni, że nic nie jest w stanie zastąpić smaku i aromatu, świeżo zaparzonej, zmielonej chwilę wcześniej, naturalnej kawy. Jednocześnie popularność kawy rozpuszczalnej nie słabnie. Skąd się bierze jej fenomen?

Kto wymyślił kawę instant

Jak w przypadku większości wynalazków, jej matką była potrzeba. Klęski urodzaju na brazylijskich plantacjach, zapoczątkowały prace nad metodą konserwacji, która pozwoliłaby zachować walory kawy, a jednocześnie długo ją przechowywać. Próby trwały dość długo, a gotowy produkt od razu przeszedł chrzest bojowy. Dosłownie. Chwilę po tym, jak na rynku pojawiła się Nescafe, wybuchła wojna. To właśnie rozpuszczalna kawa towarzyszyła żołnierzom w czasie walk, a wkrótce stała się też obiektem pożądania i towarem luksusowym wśród ludności. Po wojnie na stałe zagościła na naszych stołach.

Jak powstaje rozpuszczalna kawa 

Początek jest podobny, jak przy kawie naturalnej – ziarna są palone, drobno mielone i zaparzane. Dopiero na tym etapie pojawia się różnica – używa się dużo mniej wody, ale wyższego ciśnienia i temperatury. Powstaje bardzo skoncentrowany ekstrakt, który następnie pozbawia się wody. Sposoby na to są dwa:

  • suszenie gorącym powietrzem (powstaje kawa sypka o nieco niższych walorach smakowych), 
  • zamrażanie i odparowanie lodu (powstaje kawa w kryształkach).

Patrząc więc z punktu widzenia technologii produkcji, kawa rozpuszczalna to nadal kawa.

Jest tylko jeden mały szczegół 

Kawa najlepszej jakości raczej nie jest przeznaczana na rozpuszczalną. Nie znaczy to jednak, że w wersji instant jakości nie znajdziemy. Trzeba jednak wybierać świadomie. Niska cena często wiąże się z dodawaniem innych składników typu cykoria, zboże, czy nawet sztucznych wzmacniaczy smaku i aromatu. Producent jednak ma obowiązek wskazać, jaki jest jej skład na etykiecie. 

Jeśli więc chcesz korzystać z wygody, jaką daje kawa rozpuszczalna, a jednocześnie mieć przyjemność z jej picia, sprawdź, czy to, co kupujesz, to faktycznie kawa.Nie daj się nabrać na udające ją mieszanki, czy wręcz napoje o smaku kawy, których skład jeży włosy na głowie. 

Author Image
Eliza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *