Co to znaczy dobra kawa?

Co to znaczy dobra kawa?

Kiedy pytamy przechodniów na ulicy, co to znaczy dobra kawa, większość wskazuje na smak i aromat, niektórzy na sposób parzenia, jeszcze inni na dodatki. Dla każdego zatem może być inna. Tobie też pewnie zdarzyło się skorzystać z zaproszenia na dobrą kawę, która okazywała się taka sobie, prawda? Czy istnieje zatem jedna definicja? Kryterium na podstawie którego można uznać, że kawa jest dobra lub nie? 

Skoro wiemy już, że smak i sposób podawania nie jest jednoznacznym wskaźnikiem, sprawdźmy, co o tym sądzą bariści. Dla nich ważne są cechy, na które większość z nas nie zwraca uwagi. Sposób palenia, czas parzenia, temperatura wody, a nawet rodzaj naczynia w którym ją podają.

Świeżo palona najlepsza?

Proces palenia powoduje, że ziarna kawy nabierają aromatu, specyficznej goryczki i odpowiedniej kwasowości. Pod wpływem temperatury wydzielają się substancje, które “niosą” smak i zapach. Są one jednak niezbyt trwałe. W większości przypadków najbogatszy bukiet uzyskamy z kawy po kilku dniach od palenia.

Czy długo palona kawa jest najmocniejsza?

I tak i nie. Na pewno bukiet będzie intensywniejszy kiedy ziarna kawy będą palone na ciemno. Jednak im mocniejsze palenie, tym mniejsza zawartość kofeiny. Uwaga również na bardzo mocno palone kawy – pod ciemnym kolorem i intensywnym aromatem, mogą kryć się ziarna kawy gorszej jakości, które w ten sposób się “podkręca”.

Czas i sposób parzenia

Im krótszy będzie kontakt kawy z wodą, tym mocniejsze powinno palenie. Znaczenie ma również stopień zmielenia ziaren oraz temperatura wody, którą zalewamy kawę. Za gorąca doda goryczy, za zimna nie uwolni smaku i aromatu. Najlepsza będzie woda o temperaturze 95 stopni. Nie bez znaczenia jest też sposób podania. Stygnąca kawa traci swoje walory, więc warto podać ją w podgrzanym naczyniu i wypić jak najszybciej po zaparzeniu. Z tego samego powodu mleko dodawane do białej kawy nie powinno być prosto z lodówki, a wręcz wskazane jest jego podgrzanie, aby nie odbierało temperatury kawie.

Author Image
Eliza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *